Kilka słów o mnie...

wazka Mam na imię Michał i od 2017 roku mieszkam w pobliżu Szacht. Poznaniakiem jestem nie z urodzenia, a z wyboru. Przeprowadziłem się tu w 2010 roku z Pomorza Zachodniego :) Mieszkając w Poznaniu 7 lat wciąż jednak nie znałem Szacht. Powodem przeprowadzki była zmiana pracy. Była to jednak również miłość od pierwszego wejrzenia - zwłaszcza, że Szachty 6 lat temu były jeszcze mało znanym i rzadko odwiedzanym miejscem. Kocham naturę i pasjonuję się amatorską fotografią. Postanowiłem połączyć te dwie rzeczy i stworzyć stronę, dzięki której będę mógł zaprezentować niektóre z moich zdjęć, oraz dać innym szansę na poznanie tego wyjątkowego miejsca. Mam nadzieję, że kiedyś odwiedzisz Szachty. Do zobaczenia! :)

gory Poza przyrodą i fotografią interesuję się też podróżami, zdrowym trybem życia, ekonomią, psychologią i programowaniem. Na codzień poruszam się głównie rowerem, hulajnogą, a także pieszo. Wycieczki rowerowe wokół Poznania były dla mnie często letnią rozrywką. Staram się od czasu do czasu wyjechać w góry polskie lub nieco dalej. Nie jestem wyczynowcem, ale wejście na szczyt i przebywanie w górskim klimacie zawsze dobrze na mnie działa. Zachwyty nad widokami są nieporównywalne z niczym innym. I nie ważne, czy jest to Ślęża pod Wrocławiem, Smerek w Górach Izerskich, Tarnica w Bieszczadach, Tre Cime w Dolomitach, czy Alpy - niektóre miejsca, w których byłem. Bycie w górach jest dla mnie zawsze dobrze spędzonym czasem i polecam to każdemu w dawce dla siebie odpowiedniej ;)

chleb Od wielu lat moja dieta jest w większości roślinna, plus parę razy w tygodniu mięso(głównie jaja od sąsiada :). Piekę też własny, rosnący na zakwasie chleb. Zacząlem swoją przygodę z wegetarianizmem około 10 lat temu z powodów zdrowotnych(a raczej antyzdrowotnych - nadmiar słodyczy i poszukiwanie zdrowej diety :), potem przyszły powody moralne - dotyczące chowu klatkowego i ogólnie rzecz biorąc okropnych warunków, w jakich żyją zwierzęta hodowlane. Myślę, że przejście na dietę bardziej, lub kompletnie roślinną jest dobrym wyborem. Jak mówią badania, odpowiednio skomponowana dieta wegańska/wegetariańska korzystnie wpływa na zdrowie przy wszelkiego rodzaju problemach(układ sercowo - naczyniowy, nadwaga, cholesterol, poziom cukru). Kolejnym powodem jest to, że większość ziemi uprawnej na naszej planecie jest wykorzystywana pod produkcję zwierzęcą i ograniczając spożycie mięsa(głównie wołowiny) przyczyniamy się do odwrócenia trendu zmniejszających się lasów i dzikich terenów na ziemi. Terenów, których zarówno my jako ludzkość(oczyszczanie powietrza, zdrowa gleba(CO2), owady zapylające, klimat itp.) jak i przyroda rozpaczliwie potrzebujemy, aby utrzymać bioróżnorodność i równowagę ekosystemów.

Podziękowania...

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej strony. W szczególności mojemu przyjaciołom Pauliusowi i Marcinowi za zachęte do nauki programowania, a w następnej kolejności redaktorom publikacji o Szachtach - pani Małgorzacie Mazurek i panu Dawidowi Abramowiczowi, wraz z autorami poszczególnych rozdziałów, którzy zgodzili się na publikację i przesłali oryginalne zdjęcia(P. Leszek Bednarz). Dziękuję również Łukaszowi Stemlerowi za piękne zdjęcia ptaków, oraz wielu innym osobom, za pozwolenie na użycie ich zdjęć. Dodają one stronie piękna.

Jeśli podoba Ci się strona i zechciałbyś pomóc w jej utrzymaniu(domena), to zapraszam w link ponizej :)


Wszelkie sugestie, lub zdjęcia, które mógłbym umieścić w galeriach wyślij na: poznanszachty@gmail.com